بازدید: 3207

 

ازن و صنعت مرغداری (ژنراتور ازن تمرکزی ، غلظتی و پوششی) برای استفاده از تصفیه هوا و ضد عفونی آب مرغداریها ، حذف بوی آمونیاک

 

گاهی اجمالی به مواد شیمیایی در صنعت طیور طی چند سال اخیر و نتایج آن حاکی از آن است که امروزه استفاده از مواد شیمیایی تنها بصورت عادت و به عنوان بخشی از کارهای دوره ای یک مرغداری می‌باشد. طبق استانداردهای فعلی بسیاری از این مواد شیمیایی برای فرد و طبیعت مضر می‌باشند، علاوه بر این وقوع بیماری‌های همه گیر و تلفات بالا در سال‌های اخیر گواه خوبی بر این ادعاست . دلیل اصلی این نکته آن بوده که طیف فعالیت این مواد شیمیایی در شرایط مرغداری محدود ولی عامل مهم دیگری که در گذشته به ضعف نتایج بدست آمده از مواد ضدعفونی کننده شیمیایی کمک کرده،محدوده مصرف و روش‌های غلط بکارگیری بوده است.

 


تصفيه و ضد عفونی آب مصرفی مرغداری‌ها:

بیشتر منابع آب دارای میکروارگانیسم‌های بیماری زا هستند که این امر موجب بیماری و کاهش راندمان تبدبل غذا به گوشت می‌شود. استفاده از ازن جهت ضدعفوني و استريل آب مصرفی مرغداري، جزء تکنولوژي‌هاي روز مورد استفاده در دنيا جهت بهبود کيفيت آب‌می‌باشد که علاوه بر ضد عفوني کردن آب و از بين بردن کليه ميکرو ارگانيسم‌ها از جمله (اسپور، قارچ، کپک و مخمر) هيچ ماده شيميايي در آن باقي نگذاشته و از ژلاتيني شدن واکسن در داخل آب جلوگيری به عمل مي‌آورد. همچنين مکانيسم اثر داروها از جمله آنتي بيوتيک و الکتروليت‌ها را کاهش نداده و باعث جذب بهتر مواد مکمل به طيور می‌گردد.


کاهش بیماری‌های طیور:

استفاده از ازن برای از بین بردن پاتوژن‌ها در صنایع طیور از جمله فرآیندهای تخم گذاری، جوجه كشی، پرورش اقلام گوشتی و تخم گذار و كشتارگاهی آزمایش شده است. تحقیقات نشان می‌دهند كه ازن، باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها، کپک‌ها و... محیط را از بین می‌برد. این امر سبب کاهش بیماری و مرگ و میر در جوجه‌های چند روزه و ... می‌شود و استفاده از آن در چندین سال پی در پی سبب کاهش بیماری‌های طیور و حتی حذف برخی از آن‌ها شده است. ضد عفونی کنندگی ازن بسیار موثر و کاملاً طبیعی است به گونه ای که بعد از ضد عفونی، ازن تبدیل به اکسیژن معمولی می‌شود و به همین علت می‌توان به صورت شبانه روزی از آن استفاده نمود و به همین خاطر آنرا ضد عفونی كننده 24 ساعته می‌نامند. استفاده از ازن سبب تولید طیور سالم تر، چاق تر و کاهش مرگ و میر در آن‌ها می‌گرد.


ضد عفونی خوراک طیور:

به وسیله ازن خوراک طیور ضد عفونی شده و ویروس‌ها ،سموم قارچی و افلاتوكسین موجود در خوراک از بین می‌رود از رشد کپک‌ها جلوگیری می‌شود در نتیجه تغذیه طیور سالمتر و محصول ایمن تری تولید می‌شود.


بوزدایی محیط مرغداری:

ازن در جهت استريل نمودن محيط و هوای سالن توليد و حذف بوي نامطبوع و مضر ناشي از متصاعد شدن گاز آمونياک در سالن مورد استفاده قرار‌می‌گيرد. وجود گاز آمونياک در سالن‌هاي مرغداري علاوه بر ايجاد ناراحتي‌هاي مختلف از جمله سوزش چشم، باعث بروز برخي بيماري‌هاي تنفسي در طيور و کارگران می‌گردد. ازن به دليل خاصيت اکسيد کنندگي ، گازهاي نسوخته حاصل از سوخت و آمونياک از بين رفته و همچنین بعلت خاصیت بوزدایی ازن پس از ضدعفونی سالن با این گاز دیگر بویی بر جای نمی‌ماند. لذا نياز به گردش هواي سالن کمتر شده و فعاليت فن‌ها حدود 15الی 20درصد افت خواهد کرد. در نتيجه دماي سالن در مدت زمان بيشتري يکنواخت باقي می‌ماند و هزينه سوخت جهت جبران دماي اتلاف شده و گرمایش محیط مرغداری تا 30 درصد کاهش می‌يابد.


ضدعفونی آخر دوره ای سالن و لوازم با گاز ازن در غلظت‌های بالا:

گاز ازن قابلیت نفوذ در کلیه منافذ را داشته و هرگونه آلودگی میکروبی و کیست و اسپور میکروارگانیسم‌‌ها را از بین می‌برد. ازن قابلیت نفوذ در بستر را دارا بوده و باقی مانده ای از خود بر جای نمی‌گذارد در نتیجه نیازی به شستشوی مجدد هم ندارد. ازن باقیمانده سموم آفت کش را از بین برده و همچنین امونیاک را اکسید و تبدیل به ترکیبات بی ضرر می‌کند.


ضدعفونی تخم مرغ:

این سیستم قابل استفاده در بخش طيور مربوط به اتاق گاز و انبار نگهداري تخم مرغ‌ها می‌باشد. در اين فرايند کشورهاي صنعتي درصدد برآمده اند که از ماده بي خطرتري نسبت به فرمالدئيد استفاده کنند که علاوه بر استريل کامل سطح تخم مرغ‌ها باعث جلوگيري از انتشار آلودگي به مابقي تخم مرغ‌ها و همچنين حذف بو شود. لذا استفاده از ازن را در بسیاری از موارد جایگزین مواد سابق کرده اند. مزیت دیگر ازن این است که اثر کمتري نسبت به فرمالدئيد بر روي نطفه (در تخم مرغ‌هاي نطفه دار)‌می‌گذارد.


مزایای استفاده از ازن:

  • تخریب سریع همه میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا:

استفاده از گاز ازن با توجه به وسيع الطيف بودن تأثير اين گاز روی ميکرو ارگانيسم‌های مختلف، اطمينان خاطر بيشتری نسبت به ساير ضد عفونی کننده‌ها در پی دارد و تأثير بالای اين گاز بر روی قارچ در مناطق مرطوب به صورت عملی مشهود ‌می‌باشد.

  • صرفه اقتصادی:

سيستم‌های ازن ژنراتور به صورت سانترال و دائم کار هستند و نياز به هيچ گونه ماده اوليه مصرفی به جز برق 220 ولت و اکسیژن ندارند. لذا کاربری آن بسیار آسان بوده و در مقايسه با ساير مواد مثل فرمالدئيد که تهيه آن به صورت موقت و بر مبنای مقدار استفاده روزانه کارخانه انجام شده و هزينه‌های گزاف خريد، حمل و نقل و نگهداری را در پی دارد، از لحاظ اقتصادی در صنعت مقرون به صرفه بوده و هزينه‌های جانبی را در گذر زمان به صفر خواهد رساند.

  • کاربری آسان
  • کاهش هزینه‌های تهویه
  • افزایش وزن و اندازه طیور
  • کاهش هزینه‌های گرمایش
  • کاهش بیماری و مرگ و میر
  • افزایش راندمان تبدیل غذا به گوشت
  • افزایش ایمنی در محصولات تولیدی نظیر تخم مرغ